خرید ۹۰ هزار تُن فولاد برای بیمه نهضت ملی مسکن از افزایش قیمت‌ها

 

در سالی که گذشت، دولت تلاش کرد با خرید ۹۰ هزار تُن فولاد مورد نیاز یک سال پروژه‌های نهضت ملی مسکن، این پروژه‌ها را در برابر تحریک قیمت ایمن کند؛ برنامه‌ای که قرار است برای خرید سیمان نیز دنبال شود.

 افزایش قیمت مصالح ساختمانی و به‌تبع آن بالا رفتن هزینه‌های ساخت، یکی از آفت‌هایی است که اجرای پروژه‌های بزرگ ساخت مسکن را در سال‌های گذشته با چالش همراه کرده و افزایش زمان بهره‌برداری از این پروژه‌ها را به دنبال داشته است.

در ماه پایانی سال ۱۴۰۲، حدود ۹۰ هزار تُن فولاد مورد نیاز یک سال پروژه‌های نهضت ملی مسکن ۱۰ درصد ارزان‌تر از قیمت پایه از تولیدکنندگان داخلی خریداری شد تا این پروژه‌ها از تحریک قیمت ایمن باشند؛ این برنامه برای خرید سیمان نیز دنبال خواهد شد.

این میزان فولاد شامل چهار نوع میلگرد پُرمصرف، از طریق بورس کالا و به مبلغ حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن خریداری شد که بزرگ‌ترین خرید حوزه فولاد در بورس کالا برای نهضت ملی مسکن به شمار می‌رود.

این کار با هدف «مدیریت زنجیره کالا از معدن تا مسکن» انجام شد و با این اقدام در سال پیش‌ِ رو بخش عمده‌ای از عملیات ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن نسبت به افزایش قیمت‌ها بیمه می‌شود و پروژه‌هایی که در فرایند مراحل ساخت هستند، نگران افزایش قیمت تمام‌شده نخواهند بود.

مقرر شده در مراحل بعدی، سایر مصالح مانند سیمان به نفع پروژه‌های نهضت ملی مسکن خریداری شود.